Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

 V Jarnoltuvku žila kdysi dávno podivná žena. Nestýkala se s lidma, žila v malé, skromné chýši pod lesem a živila se sběrem bylin, lesního ovoce a hub.

  Za to, že žila životem tak odlišObrazekným a zvláštním, lidé ji začali odsuzovat a říkali o ní, že je čarodějnice. V těchto starých dobách, to bylo velice vážné obvinění a rozsudek soudu zněl nad takovýmto člověkem jen jeden- smrt!

  Stařenka nakonec nevydržela ponižování a osočování obyvatel Jarnoltuvku a oběsila se  na místě, které se nazývá "tři hranice" -nachází se blízko vrcholu Velké Stříbrné. Tělo "čarodějnice" nalezl později myslivec, který tudy procházel a okamžitě to oznámil na radnicích všech tří obcí, jejichž území se zde stýkaly.

  A stala se věc neslýchaná- žádná z radnic nechtěla tělo ženy sundat a pohřbít ho. Situace byla patová a to proto, že žena sice pocházela z Jarnoltuvku, ale tělo viselo na území Janova a strom na kterém visela, měl kořeny na území Pokřivné...............Nakonec ji sundal myslivec, který ji našel, nedaleko odtud ji pochoval a na hrob položil bílý kámen.

   To místo, kde leží údajná čarodějnice, se nachází na horském hřbetu, spojujícím Velkou Stříbrnou a Zámeckou horu v místech, kde probíhá státní hranice. Dodnes zde najdete bílý křemenný balvan, pod kterým odpočívá žena, která doplatila na lidskou hloupost a zlobu. Nejdete- li toto místo, položte ke kameni malou kytičku, jako omluvu za naše předky.......... (foto hrobu: Marian Čep)Obrazek